Remittees can get their Unistream money transfers in national currency in Bank VTB (Armenia)
YEREVAN, October 9. /ARKA/. Bank TVB (Armenia) launched a new service on Unistream money transfers as from October 1.
Remittees can get their Unistream money transfers from CIS countries in the bank not only in foreign (US dollars, Euros and rubles), but also in the national currency (drams), the bank’s press office reported.
For that the remitter, while making the transfer, should pick up the “pay transfer in national currency” option. The service cost is 0.35% of the transfer amount.
General director and chairman of the board of Bank TVB (Armenia) Yury Gusev said they are one of the first banks in the local market that offer such a service.
The bank carries out private money transfers also through some other systems – Intel Express, Averse, Bistraya Pochta, Interexpress, Anelik, RIA Money Transfer, Moneygram, which contributes to the bank’s competitiveness in the market.
Bank VTB (Armenia) is also offering VTB-Transfer, when clients can receive money transferred to them without leaving home or office, just calling 87-87.
Bank VTB (Armenia) closed joint stock company became a member of VTB financial group in April 2004. The second biggest Russian bank, Bank VTB ojsc is now the full owner of Bank VTB (Armenia). The bank is among leaders of Armenian banking system in a number of basic indicators. It currently has the biggest network in Armenia – 67 branch offices across the country. –0—