AraratBank launches a car acquisition campaign: Ladies first
YEREVAN, March 9, /ARKA/ On  the occasion of International Women’s Day, AraratBank comes up with an attractive special campaign Ladies first between March 8 and April 7, 2021 inclusive.
Between March 8 and April 7, women and ladies can apply for a car acquisition loan in the branches of AraratBank. Within the framework of the campaign, the car acquisition loan will be provided:
without income verification documents;
maximum AMD 10,000,000 or USD 20,000;
at the maturity of 3-5 years.
“It is common knowledge that women create a warm and cozy, kind and positive environment in the family and wherever they find themselves. Today, highlighting the role of women not only in the family, children’s upbringing, and education, but also in the state-building and business environment, AraratBank comes up with an attractive offer, which, we are sure, will arouse interest among women,” said Arshak Matevosyan, Head of Retail Business Lending Department. -0-