Converse Bank introduces converse mobile service
YEREVAN, January 17. /ARKA/. The Yerevan-based Converse Bank has introduced the Converse Mobile service, designed for customers to manage their accounts at any time of the day from anywhere in the world by downloading a mobile application from the App Store or Play Market.
“Converse Mobile is a very convenient and simple to use app for managing bank accounts adapted to the requirements of customers. At the same time, the app has a high level of security,” the bank noted in a press release.
It said the Converse Mobile service can be used by customers to make various international money transfers, pay utility fees, traffic fines, exchange currency, repay loans, top up deposits, etc.
“Converse Bank, which is traditionally considered to be a technologically-advanced bank, is one of the leading providers of remote banking services in Armenia,’ the press release says.
In addition to Converse Mobile services, Converse Bank offers its customers also an Internet banking system and a payment portal.
In the near future, the bank will replenish the tools for providing remote services. The bank is the first bank in Armenia to have introduced Internet banking and mobile banking services. Converse Mobile service will be provided to individuals free of charge.
The bank’s shareholders are the Advanced Global Investments LLC (Argentina) with a share of 80.94%, the Armenian Apostolic Church (5%) and HayPost Trust Management B.V. Company (14.06%). -0-