EDB to have new board chairman
YEREVAN, June 26. /ARKA/. Russian Prime Minister Mikhail Mishustin signed a decree on the nomination of Nikolai Podguzov for the post of chairman of the board of the Eurasian Development Bank (EDB), TASS reported.
If approved Podguzov will replace Andrey Belyaninov, who has held the post since December 1, 2017. According to a TASS source, Belyaninov will leave his post on June 29.
Since July 2017 until February 2020 Podguzov was CEO of Russian Post. In February 2020, he was replaced by Maxim Akimov (former Deputy Prime Minister of the Russian Federation). Podguzov was appointed First Deputy General Director. Prior to joining the Russian Post, Podguzov held the post of deputy head of the Ministry of Economic Development.
The Eurasian Development Bank is an international financial organization designed to promote the economic growth of the participating states, expand trade and economic ties between them and develop integration processes in the Eurasian space through investment activities. -0-