Հայաստանի առևտրային բանկերի և ՎԿ արտաքին պարտքը 2011թ.-ի IV եռամսյակում աճել է 10,2%-ով ՝ հասնելով 855,9 մլն դոլարի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի առևտրային բանկերի և վարկային կազմակերպությունների արտաքին պարտքը 2011 թվականի չորրորդ եռամսյակի արդյունքներով կազմել է 855,9 մլն դոլար՝ երրորդ եռամսյակի վերջի 776,1  մլն դոլարի դիմաց՝ աճելով 10,2 տոկոսով։
Ինչպես նշվում է  «Հայաստանի Կենտրոնական բանկի բանբերում», չորրորդ եռամսյակի ընթացքում առևտրային բանկերը և վարկային կազմակերպությունները 661,9  մլն դոլարի արտաքին փոխառություններ են ներգրավել: Միաժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում առևտրային բանկերի և վարկային կազմակերպությունների կողմից արտաքին պարտքի սպասարկմանն է ուղղվել  580,7 մլն դոլար։
Աղբյուրի համաձայն` չորրորդ  եռամսյակի վերջում առևտրային բանկերի և վարկային կազմակերպությունների հիմնական վարկատու երկրներն են եղել Ռուսաստանը, որի տեսակարար կշիռը ընդհանուր պարտքում կազմել է 15,7 տոկոս (նախորդ եռամսյակի 16,9 տոկոսի դիմաց), Լյուքսեմբուրգը՝ 11.9 տոկոս (նախորդ եռամսյակի 12,2 տոկոսի դիմաց), Գերմանիան՝ 7,2 տոկոսով՝ 6,6 տոկոսի դիմաց, Նիդեռլանդները՝ 5,8 տոկոս՝ նախորդ եռամսյակի 5, 2 տոկոսի դիմաց և Ֆրանսիան` 4,9 տոկոս՝ 5.5 տոկոսի դիմաց: Բացի այդ, չորրորդ եռամսյակում շուրջ 34,2 տոկոսի վարկ են տրամադրել միջազգային կազմակերպությունները:
Հայկական ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից ներգրաված վարկային միջոցների միջին կշռված տոկոսադրույքը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է 5,6 տոկոս՝ երրորդ եռամսյակի 5,2 տոկոսի դիմաց:
Միաժամանակ արտաքին վարկերի շուրջ 53 տոկոսը բաժին է ընկնում լողացող տոկոսադրույքով վարկերին (LIBOR, EURIBOR, ԿԲ պետական պարտատոմսեր) մոտ 4.3 տարի մարման միջին ժամկետով։
Միևնույն ժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում կարճաժամկետ վարկերի տեսակարար կշիռն աճել է և կազմել ներգրված վարկերի 11,9տոկոսը ($1 – 389,22 դրամ):  —0—