«ԻՆԳՈ Արմենիան» մտադիր է 2012թ. երկրում ապահովագրավճարների առավելագույն ցուցանիշ ապահովել՝ 9,2 մլրդ. դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. «ԻՆԳՈ Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունը «Կասկադ Ինշուրանս»-ի հետ միավորման արդյունքում մտադիր է 2012թ. երկրում ապահովագրավճարների առավելագույն ցուցանիշ ապահովել՝ 9,2 մլրդ. դրամ, հայտնեց «ԻՆԳՈ Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրենի տեղակալ, «Կասկադ Ինշուրանս»-ի նախկին գործադիր տնօրեն Գառնիկ Տոնոյանը:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի որոշմամբ՝ գրանցվել է «Կասկադ ինշուրանս» ընկերության ապահովագրական պորտֆելը «ԻՆԳՈ Արմենիա» ապահովագրական ընկերությանը հանձնելու մասին  գործարքը: Ակտիվների միավորման արդյունքում հայկական ապահովագրական շուկայում ստեղծվել է աննախադեպ խոշոր ընկերություն՝ ավելի քան 8,7 մլրդ. դրամ ապահովագրական պորտֆելով: Բաժնետոմսերի հիմնական փաթեթը պատկանում է ինստիտուցիոնալ ներդրողին՝ ռուսական «Ինգոսստրախ» ընկերությանը:
«Միավորման դրական արդյունքներից մեկն այն եղավ, որ արդյունքում բավականին դիվերսիֆիկացված պորտֆել ձևավորվեց, որտեղ, ըստ էության, չկան գերակշռող ուղղություններ, ինչպես նաև կորպորատիվ հաճախորդների ամենախոշոր բազան»,- ասաց Տոնոյանը մամուլի ասուլիսում:
Նրա խոսքերով՝ միավորման արդյունքում ընկերությունը ավելի քան երկու հազար հաճախորդ է ստանում, Հայաստանում ավելի քան 65 գրասենյակ, գործակալային ցանց՝ ավելի քան 2 հազար գործակալով, իսկ ընկերության աշխատակիցների ընդհանուր թիվը կկազմի ավելի քան 320 մարդ:
«ԻՆԳՈ Արմենիայի» գործադիր տնօրեն Լևոն Ալթունյանն իր հերթին նշեց, որ «Կասկադ ինշուրանսը» մեծ փորձ ունի շուկայում, բարի համբավ և ծառայությունների մատուցման բարձր մակարդակ, և «ԻՆԳՈ Արմենիայի» բաժնետերերը միավորման որոշում ընդունեցին՝ ելնելով այս գործոններից:
«Մենք խոսում ենք ոչ թե կլանման գործընթացի, այլ միաձուլման մասին: Վերջին տարվա ընթացքում մշակվել են «ԻՆԳՈ Արմենիայի» թարմացված չափորոշիչները, որոնք ներառել են երկու ընկերությունների լավագույնը»,-նշեց նա:
Ալթունյանը հայտնեց նաև, որ ընկերությունների սեփականության վերաբաժանում տեղի չի ունեցել, բաժնետերերի կազմը չի փոխվել:
«ԻՆԳՈ Արմենիա» ԱՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 1997թ.-ին «Էֆես» ԱՓԲԸ անվանմամբ: 2003թ.-ի դեկտեմբերին ընկերության բաժնետոմսերի 75%-ը ձեռք է բերվել ռուսական «Ինգոսստրախ» ԱԲԲԸ կողմից, ինչից հետո ընկերությունը վերանվանվել է «Ինգո-Արմենիա» ՓԲԸ-ի, իսկ Լևոն Ալթունյանը բաժնետոմսերի 25 տոկոսի սեփականատերն է: Ընկերության կանոնադրական կապիտալը կազմում է 750,9 մլն դրամ:
«Կասկադ ինշուրանս» ՓԲԸ-ն գրանցվել է 2004 թ.-ի հոկտեմբերի 13-ին: Այժմ ապահովագրական ընկերության բաժնետերերն են «Կասկադ Ինշուրանս Հոլդինգ» ՓԲԸ-ն՝ 65 տոկոս մասնաբաժնով և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը, որին պատկանում է բաժնետոմսերի 35 տոկոսը: -0-