Unibank’s registered equities moved to NASDAQ OMX Armenia stock exchange’s main list
YEREVAN, October 19. /ARKA/. Unibank OJSC’s registered equities have been moved from NASDAQ OMX Armenia stock exchange’s Secondary List (B) to Main List (A), the bank’s press office reported on Wednesday.
According to the press release this has become possible thanks to the increase of the share of the stocks belonging to the population.
Now the share of Unibank’s freely circulating stocks exceeds 15.8% showing growth of the bank’s stock trading and the high liquidity of its shares.
Unibank has issued stocks three times over the last 12 months and it has auctioned all the issued stocks filling its capital a great deal and ensuring its further market success.
In the second quarter of this year, Unibank accounted for good financial results on all the segments of its activity and continued building up its profits.
The bank’s assets at the mentioned period totaled AMD 175 billion and liabilities AMD 143 billion. Its total capital exceeded AMD 31 billion ensuring a 41-percent year-on-year growth.
In August 2016, Moody’s Investors Service, taking into account the increase of Unibank’s capital, upgraded its rating to Positive.
Unibank has earned AMD 622 drams in profits since the beginning of this year.
“Taking into consideration the population and investors’ significant interest in the bank’s activity and stocks, Unibank intends to embark on another emission this autumn,” the bank says in its press release.
Unibank was established in 2001. In 2002, it introduced Unistream system. Glovery Holding LTD is the sole shareholder of Unibank. In 2015, the bank was reorganized into an open stock company. ($1 – AMD 475.56). –0—