The number of transactions at Armenian stock exchange almost triple in 2018
YEREVAN, February 14. / ARKA /. A total of 1,584 transactions with corporate bonds to the tune of 30.36 billion drams were effected at the Armenian Stock Exchange in 2018, 2.7 times more than the amount of transactions in 2017. According to the stock exchange, in 2017, 630 transactions were concluded with corporate bonds in the amount of 10.9 billion drams.
Also 98 transactions were concluded with shares worth 2.38 billion drams against 183 transactions worth 12 billion drams in 2017.
During the reporting period, also 265 repo transactions to the tune of 8 billion drams were concluded against 52 transactions worth 4.5 billion drams concluded in 2017. Also 613 transactions with government bonds worth 56.1 billion drams were effected against 642 transactions worth 65.1 billion drams in 2017.
One forex transaction was concluded last year worth 4.8 million drams ($10 thousand) against previous year’s 15 transactions worth 1.6 billion drams ($3.3 thousands). At the end of December 2018, 23 issuers were listed on the stock exchange.
Armenia Securities Exchange or “AMX” , formerly “NASDAQ OMX Armenia”, is the only stock exchange currently operating in Armenia. The stock exchange began operations in 2001 as a self-regulatory organization founded by the exchange members. In November 2007, pursuant to relevant amendments in the legislation covering the local securities market, it was demutualized and became an open joint-stock company.
The state regulatory authority for the stock exchange and the Armenian securities market is the Central Bank of Armenia (CBA). Instruments currently traded on AMX include stocks, corporate bonds, government bonds, currency, SWAP and REPO (repurchase agreements) on corporate securities. Since 1995, the Armenian Stock Exchange has been a member of the Federation of Euro-Asian Stock Exchanges. The headquarters of the Federation is located in Yerevan. ($1– 482.87 drams). -0-