Armenia’s overall public debt in late August 2022 stood at about $10 billion
YEREVAN, October 6. /ARKA/. Armenia’s total public debt stood at about $9,992,116,000 as of August 31, 2022, having grown by a little over $19 million from the previous month, according to the numbers, released by the National Statistical Committee (NSC).
On December 31, 2021, the country’s total public debt stood at $9, 225,643,000. Calculated in Armenian drams, the overall public debt decreased by over 22 billion drams from late July, 2022 to a little over 4 trillion drams.
According to the NSC, of the total public debt about $6,288,492,000 were the external debt of the government, which dropped by $112.5 million from late July 2022, while domestic debt in late August   2022  was higher by $130.5 million growing to  about $3,703,623,000.
In Armenian drams the external debt decreased by64.3 billion to over 2.5 trillion, while the domestic debt increased by 42.3 billion to about 1.5 trillion.
The government’s external debt decreased by $106 million to a little over $5.7 billion as of late August 2022. In dram equivalent, the government’s external debt increased by over four billion to over 2.3 trillion.
The debt of the Central Bank decreased by over $6.4 million to $540.5 million.  In dram equivalent it grew by over 4.2 billion to 218.8 billion.
Of the domestic debt, over $3.3 billion (an increase of $62 million) were owed to resident holders of government bonds. Some $369.6 million were owed to holders of the government’s Eurobonds (an increase of $70.3 million). Also, $10.7 million were owed as domestic guarantees, a drop of $2.3 million. – 0-