Russians’ interest in Armenian national currency increased sharply after announcement of mobilization in Russia
YEREVAN, October 10. /ARKA/. After the announcement of partial mobilization by Russian President Vladimir Putin, Russians’ interest in the currencies of Armenia, other CIS countries and Turkey has sharply increased, according to Russian daily ‘Izvestia’, which cited data of Sravni marketplace.
Armenian dram and Kazakh tenge got the most attention. Interest in their exchange rates for the period from September 21 to October 2, 2022 was 7 and 6.5 times higher, respectively, than in  the same period last year.
The individuals were 4.5 times more active in tracking the exchange rate of the Azerbaijani manat, 3 times – the Uzbek sum, and they more than doubled their interest in the Turkish lira and Tajik somoni.
Russians have not ignored the traditional U.S. and EU currencies; the attention to their rates has increased by 2 and 3.5 times, respectively.
Major credit organizations confirmed to “Izvestia” the increased demand of Russians for the above currencies.
Absolut Bank said that they have noticed this trend in the market. The demand for monetary units of the CIS countries has been increasing since late September.
Since September 21, there has been a moderate growth of clients’ interest in foreign currencies, said “Russian Standard”. –0–