Առաջին անգամ Հայաստանում նախատեսվում է գործարկել պարտադիր ապահովագրման ինստիտուտը. պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Առաջին անգամ Հայաստանում նախատեսվում է գործարկել պարտադիր ապահովագրման ինստիտուտը, ուրբաթ հայտարարեց խորհրդարանի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
««Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին» օրինագծի համաձայն՝ պայմանագրով ամրագրվող պարտադիր ապահովագրում է ներմուծվում, առանց որի ավտոփոխադրամիջոց վարելը հանրապետության տարածքում կարգելվի»,- ասաց Մինասյանը:
Պատգամավորի խոսքերով՝ օրինագիծը լիովին սոցիալական ուղղվածություն ունի և տուժածների իրավունքները պաշտպանելու նպատակ է հետապնդում:
Մինասյանը նշեց, որ տվյալ օրինագիծը հատուկ արդիականություն է ստանում հենց ներկայումս, երբ Հայաստանում գրանցված ավտոփոխադրամիջոցների թիվը հասնում է 400 հազ.-ի:
«Չխոսելով գույքային վնասի մասին՝ Հայաստանում ամեն տարի հարյուրավոր մարդիկ ՃՏՊ-ների զոհ են դաառնում, հազարավոր մարդիկ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստանում»,- ասաց նա:
Մինասյանի խոսքերով՝ տվյալ օրինագիծը տուժածներին ազատում է իրավաբանական հարցերի հետ կապված քաշքշուքից և թույլ տալիս օպերատիվ կերպով լուծել փոխհատուցման վճարման հարցը:
Նա հավելեց, որ օրինագծով նախատեսվում է ռիսկի շուրջ 8 գործոն, որտեղ հաշվի են առնվում ինչպես մեքենայի վարման վայրը, փոխադրամիջոցի մաշվածության աստիճանը, շարժիչի հզորությունը, մեքենայի տեսակը և այլ ցուցանիշներ, այնպես էլ այսպես կոչված «Բոնուս-մանուս» համակարգը, որն իրենից վարորդի ինքնատիպ պատմությունն է ներկայացնում, այսինքն թույլ տրված իրավախախտումների թվով որոշվում է տվյալ վարորդի մեքենավարման որակի մակարդակը:
«Օրինագծում որպես լրացումներ ընդգրկված բոլոր այս ցուցանիշները ուղղիղ համեմատական կլինեն ապահովագրական վճարումների չափին»,- ասաց պատգամավորը:
Միևնույն ժամանակ Մինասյանը նշեց, որ եթե ՃՏՊ-ի հետևանքով տուժել է մեկից ավելի մարդ, օրինագծով նախատեսվող ապահովագրական վճարման առավելագույն չափը չի գերազանցի 9 մլն դրամը:
«Գույքային վնասի դեպքում 2 մլն դրամի չափով վճարումներ են նախատեսվում, առողջությանը հասցված վնասի դեպքում ապահովագրական վճարումների չափը հասնում է մինչև 4 մլն դրամի»,- ասաց Մինասյանը:
«Ավտոփոխադրամիջոցների շահագործման դեպքում ծագող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրման մասին» օրինագծի խորհրդարանական լսումները, ըստ Մինասյանի, կկայանան փետրվարի 12-ին:
Մինասյանն ընդգծեց այդ լսումներին հասարակական կազմակերպությունների, ապահովագրական ընկերությունների և այլ շահագրգիռ կողմերի մասնակցության անհրաժեշտությունը: -0-