Հայկական բանկերի միաձուլման գործընթացը կշարունակվի առաջիկա 3-5 տարվա ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 օգոստոսի./ԱՌԿԱ/. Հայկական բանկերի միաձուլման գործընթացը կշարունակվի առաջիկա 3-5 տարվա ընթացքում, «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարեց «Առէկսիմբանկ–Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Խանդկարյանը:
«Մեր տնտեսության մեջ բանկերի միաձուլման գործընթացն օբյեկտիվ երևույթ է: Բանկերի խոշորացումը դրական է ազդում տնտեսության զարգացման վրա: Այժմ մենք միայն երկու բանկերի միաձուլման վկաներն ենք: Ինձ թվում է, որ այդ գործընթացը կշարունակվի, և առաջիկա 3-5 տարվա ընթացքում մենք նմանատիպ նոր գործարքների վկաները կդառնանք», – ասաց նա:
Միաժամանակ Խանդկարյանը նշեց, որ միաձուլումը տեղի է ունենալու ոչ թե կտրուկ փոփոխությունների կամ ճգնաժամային իրավիճակների պատճառով, այլ կրելու է դրական բնույթ և տեղի է ունենալու ոչ թե վատ բանկերի վերակառուցվածքայնացման պատճառով, այլ կդառնա ուժեղացող մրցակցության բնական շարունակությունը:
«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն (ավելի վաղ՝ Առէկսիմբանկ, որը վերանվանվել է 2009 թ.-ի հունիսի 12-ին) հիմնադրվել է 1998 թ.-ի օգոստոսին՝ ձեռներեցությանն աջակցելու և Ռուսաստանի ու Հայաստանի միջև ֆինանսական հոսքերը սպասարկելու նպատակով: Բանկը VISA International և MasterCard International միջազգային վճարային համակարգերի սկզբունքային անդամ է:
2007 թ.-ից դարձել է «ArCa» վճարային համակարգի անդամ էկվայրինգի մասով:
2007 թ.-ի նոյեմբերին ռուսական Գազպրոմբանկը ձեռք է բերել Առէկսիմբանկի բաժնետոմսերի 80 տոկոսը: 2008 թ.-ի հուլիսին Առէկսիմբանկը լրացուցիչ էմիսիա է անցկացրել, որը ևս գնվել է Գազպրոմբանկի կողմից, ինչի արդյունքում նրա մասնաբաժինն ավելացել է մինչև 94,15 տոկոս: 2008 թ.-ի սեպտեմբերին Գազպրոմբանկը Ռայֆայզենբանկից գնել է մնացած 5,85 տոկոսը և այժմ բանկի 100 տոկոսանոց սեփականատերն է:
«ԱՌԿԱ» գործակալության տվյալների համաձայն, 2010 թ.-ի հունիսի 30-ի դրությամբ «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ի ակտիվները կազմել են 49,2 միլիարդ դրամ, պարտավորությունները՝ շուրջ 35 միլիարդ դրամ, ընդհանուր կապիտալը՝ 14,3 միլիարդ դրամ, կանոնադրական կապիտալը՝ 12,3 միլիարդ դրամ, վարկային ներդրումները՝ շուրջ 33 միլիարդ դրամ, բանկի հաճախորդների նկատմամբ պարտավորությունները՝ 19,1 միլիարդ դրամ: 2010 թ.-ի առաջին կիսամյակի արդյունքում մաքուր եկամուտը կազմել է լուրջ 270,3 միլիոն դրամ:-0-