«Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ընկերությանն է պատկանում Հայաստանում ԱՊՊԱ շուկայի շուրջ 36%-ը. գործադիր տնօրեն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունը զբաղեցնում է Հայաստանի ԱՊՊԱ շուկայի շուրջ 36 տոկոսը, ասաց ընկերության գործադիր տնօրեն Գագիկ Գրիգորյանը:
«Ապահովագրության բոլոր տեսակներով այս ցուցանիշը կազմում է շուրջ 27 տոկոս», – ասաց նա շաբաթ օրը ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների համար ընկերության կողմից կազմակերպված սեմինարի ընթացքում:
Գրիգորյանը տեղեկացրեց նաև, որ այսօրվա դրությամբ ընկերության պորտֆելի շուրջ 80 տոկոսը բաժին է հասնում ԱՊՊԱ-ին:
«Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ընկերությունը երկրում ԱՊՊԱ ներդրման հինգ ամիսների ընթացքում վճարել է 620 մլն դրամի հատուցում, իսկ լուծարված պայմանագրերի հետ միասին ապահովագրավճարների ծավալը կազմում է 3,7-3,8 մլրդ դրամ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե հաճախակի՞ են դարձել ՃՏՊ-ները երկրում ԱՊՊԱ-ի ներդրումից հետո՝ Գրիգորյանը նշեց, որ Ճանապարհային ոստիկանության պաշտոնական տվյալների և վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ ՃՏՊ-ներիի թիվը կտրուկ աճել է:
«Սակայն ԱՊՊԱ-ի ներդրումից առաջ ՃՏՊ-ի դեպքում մարդիկ փորձում էին ինքնուրույն լուծել խնդիրը մինչև Ճանապարհային ոստիկանության ժամանումը: Մեր ակտուարային հաշվարկներում սակագները հաշվարկելիս մենք նախատեսել ենք նաև այդ թվերը», – ասաց նա:
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ ապրիլին Հայաստանում գրանցվել է 178 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, ինչը 30,9 տոկոսով ավել է 2010 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
Հայաստանում հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտել «Ավտոտրանսպորային միջոցների շահագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրման մասին» օրենքը: Հանրապետությունում գրանցված է շուրջ 430 հազար ավտոմեքենա: (1 դոլարը 376,76 դրամ է):-0-