ՀԲ փորձագետները բավականին կայուն են գնահատում Հայաստանի հետճգնաժամային իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Չնայած այն ծանր ճգնաժամին, որը ազդեց գրեթե բոլոր երկրների վրա, Հայաստանի իրավիճակը բավականին կայուն է, ասաց Համաշխարհային բանկի աղքատության կրճատման և տնտեսական կառավարման ստորաբաժանման ճյուղային տնօրեն Իվոն Ցիկատան (Yvonne Tsikata):
«Դա հնարավորություն տվեց Հայաստանի կառավարությանը ներդնել ֆիսկալ խթանման փաթեթ, որը թույլ տվեց մեղմել կամ որոշ իմաստով կանխել ճգնաժամի բացասական հետևանքները», – ասաց նա երեքշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ ներկայացնելով ՀԲ-ի «Հայաստան. պետական ծախսերի հետազոտություն, հարկաբյուջետային համախմբում և վերականգնում» զեկույցի հիմնական դրույթները:
Ցիկատայի խոսքերով՝ այդ ջանքերը հարկավոր է շարունակել, որպեսզի երկիրը պատրաստ լինի ապագա հնարավոր ազդեցություններին (ճգնաժամի):
«Հայաստան. պետական ծախսերի հետազոտություն, հարկաբյուջետային համախմբում և վերականգնում» զեկույցը պատրաստվել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի աղքատության կրճատման և տնտեսական կառավարման ստորաբաժանման կողմից ՀՀ ֆինանսների նախարարության և Պետեկամուտների կոմիտեի հետ համատեղ:
Զեկույցում ամփոփ կերպով ներկայացված է Հայաստանի մակրոտնտեսական կոնտեքստը, արտաքին պարտքի վերջին դինամիկայի վերլուծությունը և նրա ազդեցությունը հարկաբյուջետային համախմբման վրա՝ շեշտադրելով եկամուտների ավելացման և ծախսերի արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտությունը:
Ինչպես նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, նման զեկույցը թվով երկրորդն է Հայաստանի պատմության մեջ, առաջինը հրապարակվել է 2000-ականների սկզբին և էական ազդեցություն է ունեցել հետագա քաղաքականության վրա:
«Կարծում ենք, որ փաստաթուղթը, որը նախագծային տարբերակով այժմ քննարկվում է ՀԲ-ի հետ, շատ կարևոր է», – ասաց նա:
Ուսումնասիրության մեջ գնահատվում է եկամտային ներուժը, որը կառավարությունը կարող է օգտագործել հարկային վարչարարության և անհրաժեշտ հարկային քաղաքականության միջոցով: Ծախսերի համատեքստում մանրամասն հետազոտվել է նրանց արդյունավետությունը ճանապարհային տրանսպորտի ոլորտում և աշխավատարձերի հիմնադրամի արդյունավետությունը կրթության, առողջապահության և քաղաքացիական ծառայության ոլորտներում՝ հիմնական ծախսերի բացահայտման նպատակով հարկաբյուջետային համախմբման պայմաններում կայունության աճին և աղքատության կրճատմանն աջակցելու համար:
Զեկույցում նշվում է, որ հաշվի առնելով այն, որ ճգնաժամին դիմակայելու ժամանակ Հայաստանում ձևավորվել է հարկաբյուջետային դեֆիցիտի բարձր մակարդակ և պետական պարտքի ցածր մակարդակ, երկրում հարկավոր է առաջնային կարգով իրականացնել հարկաբյուջետային համախմբում, որը, սակայն, չպետք է ապահովվի կայուն տնտեսական աճի հաշվին:-0-