Հարուստ երկրները չպետք է հակաճգնաժամային օգնություն ակնկալեն ոչ հարուստներից. ՀԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Ճգնաժամի մեջ գտնվող Արևմուտքի երկրները չպետք է հույս ունենան, որ ինչ-որ մեկը կլուծի նրանց ֆինանսատնտեսական խնդիրները: Այս մասին երեքշաբթի հայտարարել է Համաշխարհային բանկի նախագահ Ռոբերտ Զելիկը:
«Եվրոպան պետք է լուծի իր խնդիրները, Միացյալ Նահանգներն՝ իր խնդիրները, Ճապոնիան՝ իր խնդիրները», – ասել է նա լրագրողների համար կազմակերպված ճեպազրույցի ժամանակ, որը նվիրված էր աշխարհի գերտերությունների «մեծ քսանյակի» գագաթնաժողովին և անցկացվում էր հեռուստա-ասուլիսի ռեժիմում:
Ինչ վերաբերում է զարգացող և անցումային երկրներին, ապա Զելիկի կարծիքով՝ «լավագույն բանը, ինչը նրանք կարող են անել՝ շարունակել իրենց տնտեսական աճին աջակցության ռազմավարությունը»: «Նրանք հիմա լույսի շող են ընդհանուր պատկերում, իսկապես ընդհանուր հետաքրքրվածություն ունեն այն բանում, որպեսզի Եվրոպան, ԱՄՆ-ն և Ճապոնիան ամբողջովին առողջանան», – ասել է ՀԲ նախագահը:
Նրա կարծիքով՝ զարգացող և անցումային երկրների մասնակցությունը հակաճգնաժամային ծրագրերում, օրինակ՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գծով, «կարող է կառուցողական լինել»: Միաժամանակ Զելիկը չի կարծում, «թե, օրինակ, եվրագոտում մարդիկ պետք է փրկություն ակնկալեն չինացիներից, երբ Չինաստանում բնակչության մեկ անձին բաժին հասնող եկամուտը կազմում է շուրջ 4 հազար դոլար, իսկ Եվրոպայում՝ շուրջ 38 հազար դոլար»: Մասնագետի խոսքերով՝ «ակնհայտ է», որ «Եվրոպայի խնդիրների լուծման գործում հիմնական գործող անձինք պետք է եվրոպացիները լինեն»: Իսկ մյուսները «պատրաստ կլինեն օգնել առաջին հերթին ԱՄՀ-ի նման միջազգային կազմակերպությունների մեխանիզմների միջոցով», – ավելացրել է նա:-0-