ՀԿԴ-ն վերահսկողություն կիրականացնի կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարիչների ներդրումների նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 հունվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիան  (ՀԿԴ) վերահսկողություն կիրականացնի ֆոնդերի կառավարիչների ներդրումների նկատմամբ` կենսաթոշակային պարտադիր կուտակային համակարգի շրջանակներում, լրագրողներին տեղեկացրեց NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը` ներկայացնելով 2013 թ.–ի արդյունքները։
«Եթե կառավարող ընկերությունը ցանկանա ձեռք բերել որևէ բաժնետոմս, ապա նա չի կարող դա անել առանց Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի համաձայնության, որը վերահսկելու է, թե արդյո՞ք համապատասխանում է այդ ներդրումը օրենքով սահմանված չափորոշիչներին, ֆոնդի քաղաքականությանն ու ռազմավարությանը, և չե՞ն առաջանում դեպոզիտային ռիսկեր», – ասել է Սարոյանը։
Նա ընդգծել է, որ Կենտրոնական դեպոզիտարիան հաշվառում է անցկացնելու և կառավարող ընկերությունների կատարած ներդրումների մոնիտորինգ է իրականացնելու, ինչը գրեթե նվազագույնի կհասցնի հաշվառումային և դեպոզիտային ռիսկերը, ինչպես նաև վերջնահաշվարկի իրականացման ժամանակ առաջացող ռիսկերը։
Նշելով կենսաթոշակային բարեփոխումների մնացած դրական կողմերը` բորսայի ղեկավարը նշել է, որ ստացված աշխատավարձի 10 տոկոսը կկուտակվի, և կենսաթոշակային տարիքին հասնելիս մարդը կկարողանա ստանալ այն։
Բացի այդ նրա խոսքերով, այդ միջոցները լրացուցիչ շահույթ կբերեն նրանցով կատարված գործարքներից ստացված տոկոսների հաշվին։
Այսպիսով, ինչպես նշել է Սարոյանը, թոշակի անցնելիս քաղաքացիները միջին հաշվով կստանան իրենց աշխատավարձի մոտավորապես կեսը, և 63 տարեկանից հետո թոշակառուների կենսակերպը չի փոխվի։
Խոսելով կապիտալի շուկայի վրա նոր բարեփոխման ազդեցության մասին` հայկական ֆոնդային բորսայի տնօրենը նշել է, որ այդ ազդեցությունը միանշանակ դրական է. այն կապահովի երկար փողերի ներհոսք Հայաստանի տնտեսություն, որոնք երեք–չորս տարի անց կազդեն սպառողական, հիփոթեքային և այլ վարկատեսակների տոկոսադրույքների նվազման վրա։
Անդրադառնալով ներդրումային ռիսկերին` Սարոյանը նշել է, որ այդ ոլորտը գտնվում է ֆոնդերի կառավարիչների իրավասության ներքո, ֆոնդերի երկու կառավարիչները` «C-QUADRAT Ampega»–ն և «Amundi»–ն, նրա խոսքերով, թոփային ընկերություններ են` մեծ փորձով և պատմությամբ։
2014 թվականի հունվարի 1–ից Հայաստանում ներդրվել է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը, որում ընդգրկված են 1974 թվականի հունվարի 1–ից հետո ծնված բոլոր քաղաքացիները։
Աշխատողներն ամսական իրենց կուտակային հաշվին կներդնեն իրենց աշխատավարձի 5 տոկոսը, բայց ոչ ավելի, քան 25 հազար դրամ (61 դոլար ընթացիկ փոխարժեքով), ձեռնարկատերերի համար` 300 հազար դրամ (740 դոլար) կներդնի պետությունը։ –0—