Հայաստանում առաջին անգամ անկանխիկ գործարքները գերազանցել են կանխիկին. քարտերով շրջանառությունը I եռամսյակում աճել է 22,9%,–ով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 մայիսի./ԱՌԿԱ/. Հայաստանում պլաստիկ քարտերով գործարքների ծավալը 2020թ.–ի առաջին եռամսյակում կազմել է 592 174 մլն ՀՀ դրամ, որը 2019թ- ի առաջին եռամսյակի համեմատ (481 785 մլն դրամ) ավելացել է 22.9%, երեքշաբթի լրագրողներին ասաց Հայաստանի բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանն առցանց ասուլիսի ժամանակ։
Նա նշեց, որ Հայաստանում սպասարկվում են գրեթե բոլոր վճարահաշվարկային համակարգերի քարտերը` սկսած ազգային ArCA-ից մինչև Visa, MasterCard, American Express, Diners Club, JCB (ճապոնական համակարգ)։
Նրա խոսքով, Հայաստանում գործող ակտիվ վճարային քարտերի թիվը 2020թ.–ի առաջին եռամսյակի արդյունքում կազմել է 2 460 333, ինչը 2,9%–ով կամ 70 հազար քարտով ավել է` 2019թ.–ի համեմատ։
«Վճարային քարտերով իրականացվել է 19 154 229 գործարք, ինչը 33,8%–ով ավել է 2019թ.–ի առաջին եռամսյակի ցուցանիշից (13 570 034)։ Այս քարտերով ընդհանուր առմամբ կատարվել է 592 մլրդ դրամի գործարք, ինչը 22,9 տոկոսով (481 մլրդ) գերազանցում է 2019թ.–ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը», – ասաց Սարգսյանը։
Նա նշեց, որ փաստորեն ինչպես գործարքների թիվը, այնպես էլ քարտերով իրականացված գործարքների ծավալը զգալիորեն ավելացել է։
«Առաջին անգամ Հայաստանում անկանխիկ գործարքների թիվը գերազանցել է կանխիկ գործարքները (անկանխիկ`57%, կանխիկ`43%), ինչն ուրախացնում է։ Եթե 2020թ.–ի առաջին եռամսյակում կանխիկ գործարքների թիվը կազմել է 7 784 894, ինչը 2,4%–ով ավել է 2019թ.–ի առաջին եռամսյակի նույն ցուցանիշից, ապա անկանխիկ գործարքների թիվը, 2019թ.–ի առաջին եռամսյակի համեմատ, միանգամից ավելացել է 73,4%–ով (5 967 875) և կազմել 10 369 335», – ասաց Սարգսյանը։
Ինչ վերաբերում է քարտերով իրականացված գործարքների ծավալին, ապա, նրա խոսքով, դեռ, ցավոք, մոտ 70%–ը կազմում են կանխիկ գործարքները և միայն 30%–ն` անկանխիկ։
«Սակայն այստեղ կան հետաքրքիր զարգացումներ։ Կանխիկ գործարքների ծավալը 2020թ.–ի առաջին եռամսյակի արդյունքում կազմել է 415,6 մլրդ դրամ, ինչը 13,3 տոկոսով ավել է 2019թ.–ի առաջին եռամսյակի նույն ցուցանիշից։ Իսկ անկանխիկ գործարքների ծավալը կազմել է 176,9 մլրդ դրամ, ինչը 53,4 տոկոսով ավել է 2019թ.–ի առաջին եռամսյակի ցուցանիշից» – ասաց Սարգսյանը։
Նա նաև նշեց, որ բանկոմատների միջոցով իրականացված գործարքները կազմել են գործարքների ընդհանուր թվի 43 տոկոսը (13,3 տոկոսի աճ), POS-տերմինալներով իրականացված գործարքները` 24 տոկոսը (64,4 տոկոսի աճ), իսկ ինտերնետի միջոցով իրականացված գործարքները` ընդհանուր գործարքների 33 տոկոսը (80,3 տոկոսի աճ)։ Ծավալի առումով բանկոմատների միջոցով աճը կազմել է 18,6 տոկոս, ինտերնետի միջոցով` 73 տոկոս, POS տերմինալների միջոցով` 22 տոկոս։
Նշվում է նաև գործարքի միջին չափի նվազում, բանկոմատներում այն կազմել է միջինը 51 հազար դրամ, առևտրի կետերում` 20 498 դրամ։
«Դա վկայում է այն մասին, որ հաճախորդները սկսել են ավելի հաճախ օգտվել քարտից որպես վճարային միջոց, այդ թվում` փոքր գնումների համար, ինչը հանգեցրել է գործարքի միջին ծավալի ցուցանիշի նվազմանը», – ասաց Սարգսյանը։ Հայաստանում բանկոմատների թիվը 2020թ.–ի առաջին եռամսյակի արդյունքում հասել է 1544–ի, իսկ բանկային քարտեր ընդունող առևտրային կետերի թիվը` 11,6 հազար:-0-