Հայկական դրամը մնում է կայուն, ֆինանսական հատվածը դրսևորում է կապիտալի լիկվիդայնության բարձր մակարդակ. ԿԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 հոկտեմբերի./ԱՌԿԱ/. Հայկական դրամը մնում է կայուն, ֆինանսական հատվածը դրսևորում է կապիտալի լիկվիդայնության բարձր մակարդակ։
Այս մասին նշվում է չորեքշաբթի հրապարակված Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման մասին «Տարածաշրջանային տնտեսական նորություններ»ՀԲ–ի զեկույցում։
Ինչպես նշվում է զեկույցում, մարտին 5,5%–ով աժեզրկումից, COVID-19–ի հետ կապված առաջին հարվածից հետո հայկական դրամն ապրիլին վերականգնվեց և դրանից հետո շարունակեց հիմնականում մնալ կայուն։
«Ֆինանսական հատվածը թևակոխել է համաճարակը կապիտալի լիկվիդայնության բարձր մակարդակով։ Արդյունքում, բանկերը կարողացել են սառեցնել վարկերի տոկոսադրույքները` շարունակելով տրամադրել վարկեր», – նշվում է զեկույցում։
Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ հուլիսի վերջի դրությամբ վարկավորումը, 2019թ.–ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ավելացել է 17%–ով։ Դեպոզիտների աճը, որը կազմել է 11%` 2019թ.–ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, նախկինի պես բավարար է։
«Չնայած նվազմանը, վարկային պորտֆելի 50%–ը և դեպոզիտների 53%–ը նախկինի պես արտահայտվում են արտարժույթով», – նշվում է զեկույցում։
Ինչպես ավելի վաղ նշել է ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը, հայկական բանկերի լիկդիվայնությունը զգալիորեն գերազանցում է Կենտրոնական բանկի նորմատիվային պահանջներին։ Կապիտալի համաչափության ցուցանիշի նորմատիվը կազմում է 12% այն դեպքում, երբ բանկային համակարգում այս պահին այն հասնում է 17,2%–ի (չհաշված այն ռիսկերը, որոնք կուտակվել են եռամսյա վարկային արձակուրդների արդյունքում)։ Միաժամանակ, կապիտալի բացարձակ ցուցանիշը կազմում է մոտ 900մլրդ դրամ։ Ինչ վերաբերում է ակտիվների նկատմամբ լիկվիդային միջոցների հարաբերակցությանը, ապա 15%–անոց նորմատիվի դեպքում այն հիմա գտնվում է 26,6%–ի սահմանում։ Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում գործում է 17 առևտրային բանկ։–0–