Հայաստանի բանկային համակարգում շահույթն աճել է, ակտիվների շահութաբերությունը սեպտեմբերին 3,2%-ից հոկտեմբերին հասել է 3,4%-ի․ ՀԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 դեկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի բանկային համակարգում շահույթն աճել է, քանի որ ակտիվների շահութաբերությունը սեպտեմբերին 3,2%-ից հոկտեմբերին հասել է 3,4%-ի: Այս մասին ասված է Համաշխարհային բանկի «Armenia Monthly Economic Update – December 2023» զեկույցում։
Հետազոտության մեջ նշվել է, որ ֆինանսական համակարգը մնացել է կայուն՝ վարկերի և ավանդների աճը համապատասխանաբար 2% և 2,9%։
Վարկավորման աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել դրամային վարկերի աճով, ավանդներն աճել են հիմնականում արտարժույթով ավանդների աճի հաշվին։
«Հոկտեմբերին կապիտալի համարժեքության գործակիցը փոքր-ինչ նվազել է՝ 0.5 տոկոսային կետով` մինչև 20,1% (պարտադիր պահանջիc 12% բարձր), իսկ չաշխատող վարկերի գործակիցը վարկերի ընդհանուր պորտֆելում փոքր-ինչ նվազել է և կազմել 2,6%»,- ասված է զեկույցում։ Այնուամենայնիվ, բանկային համակարգի շահույթն աճել է, քանի որ ակտիվների շահութաբերությունը սեպտեմբերի 3,2%-ից հոկտեմբերին հասել է 3,4%-ի:-0-