Հայաստանում 2023թ․–ի արդյունքում 12–ամսյա գնանկումը կազմել է 0.6%
ԵՐԵՎԱՆ, 9 հունվարի/ԱՌԿԱ/ Հայաստանի Հանրապետության սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնանկումը (2023թ. դեկտեմբերը 2022թ. դեկտեմբերի նկատմամբ) կազմել է 0.6%, նշվում է ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի (ԱՎԿ) հաշվետվության մեջ։
Միաժամանակ, ըստ ԱՎԿ–ի տվյալների, այս տարվա դեկտեմբերին, նույն տարվա նոյեմբերի համեմատ, հանրապետությունում գրանցվել է 0,9% գնաճ։
Միաժամանակ, 2023 թվականի հունվար-դեկտեմբերին, 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, գներն աճել են 2%-ով։
2023 թվականի պետական ​​բյուջեում գնաճն ամրագրվել է 4%–ի մակարդակում (±1,5%)։ Անցյալ տարվա դեկտեմբերին ՀՀ Կենտրոնական բանկը կանխատեսում էր, որ տարեվերջին երկրում կլինի զրոյական գնաճ։ ԱՄՀ-ն ակնկալում է, որ Հայաստանում գնաճը կվերադառնա և կկայունանա Կենտրոնական բանկի 4 տոկոս թիրախի շուրջ մինչև 2024 թվականի կեսերը։ ԵԱԶԲ-ն 2024 թվականի վերջին Հայաստանում կանխատեսում է 3,6% գնաճ և ակնկալում է, որ գնաճային սպասումների նվազումը կսահմանափակի գների աճը նաև 2025-2026 թվականներին, և գնաճը կձևավորվի ՀՀ կենտրոնական բանկի թիրախային միջակայքի շուրջ։-0-