2023թ․–ի դեկտեմբերին դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքը մեկ ամսում ավելացել է 0,5%–ով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 հունվարի․/ԱՌԿԱ/․ 2023 թվականի դեկտեմբերին, նույն տարվա նոյեմբերի համեմատ, սպառողական գները և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքն աճել են 0,9%-ով և 0,5%-ով (դոլարը արժևորվել է)։ Այս մասին են վկայում Հայաստանի ազգային վիճակագրական կոմիտեի հաշվետվության տվյալները։
2023 թվականի դեկտեմբերին, 2022 թվականի դեկտեմբերի համեմատ, հանրապետությունում գրանցվել է սպառողական գների 0.6% անկում և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի 2.5% աճ։
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում սպառողական գների 8,3% աճն ուղեկցվել է ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի 18,7%-ով նվազեցմամբ։ 2023 թվականի դեկտեմբերին հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ կազմել է 404,5 դրամ (2022 թվականի դեկտեմբերին այդ ցուցանիշը կազմել է 394,5 դրամ)։-0-