Հայաստանի առևտրային բանկերը 2023թ․–ին պետբյուջե են վճարել 131,2մլրդ դրամի հարկ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 հունվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանում գործող 18 առևտրային բանկերից 2023 թվականի հունվար-դեկտեմբերին 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում ընդգրկվել է 17 բանկ՝ պետբյուջե վճարելով 131,2 մլրդ դրամ։ Այս մասին են վկայում ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական ​​եկամուտների կոմիտեի հրապարակած տվյալները։
Բանկերի կողմից վճարված բոլոր հարկերի կառուցվածքում հարկային մարմինների կողմից հավաքված միջոցները կազմել են շուրջ 128,7 մլրդ դրամ, իսկ մաքսային մարմինների կողմից՝ 2,5 մլրդ դրամ։
Պետական ​​եկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ բանկերի շահութահարկը կազմել է 77,4 մլրդ դրամ, եկամտահարկը՝ 40,6 մլրդ դրամ, ԱԱՀ–ն՝ 4,3 մլրդ դրամ, այլ հարկեր և տուրքերը՝ գրեթե 9 մլրդ դրամ։
Բանկերից հարկերի վճարումների մասով առաջատար հնգյակում են Ամերիաբանկը` 25,7 մլրդ դրամ (7-րդ տեղ), Արդշինբանկը` 24,9 մլրդ դրամ (8-րդ տեղ), Ակբա բանկը` 13,2 մլրդ դրամ (17-րդ տեղ), Ինեկոբանկը` 9,9 մլրդ դրամ (24-րդ տեղ) և Էվոկաբանկը՝ 8 մլրդ դրամ (29-րդ տեղ):
Հարյուր խոշոր հարկատուների թվում են Կոնվերսբանկը` 7,7 մլրդ դրամ (33-րդ տեղ), IDBank-ը` 6,3 մլրդ դրամ (46-րդ տեղ), Արարատբանկը` 5,8 մլրդ դրամ (52-րդ տեղ), HSBC Բանկ Հայաստանը` 5,4 մլրդ դրամ (55-րդ տեղ), Հայէկոնոմբանկը` 4,5 մլրդ դրամ (70-րդ տեղ), Յունիբանկ՝ 4,1 մլրդ դրամ (76-րդ տեղ), ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ՝ 3,9 մլրդ դրամ (81-րդ տեղ), ԱՄԻՕ Բանկը՝ 3,5 մլրդ դրամ (85-րդ տեղ) և Ֆասթ Բանկը՝ 3,2 մլրդ դրամ ( 93-րդ տեղ):
Եվս երեք բանկեր ցուցակում զբաղեցրել են հետևյալ դիրքերը՝ Արմսվիսբանկը՝ 3,1 մլրդ դրամ (106-րդ տեղ), Մելլաթ բանկը՝ 1 մլրդ դրամ (306-րդ տեղ) և Բիբլոս Բանկ Արմենիան՝ 941,2 մլն դրամ (328-րդ տեղ)։
ՀՀ կենտրոնական բանկի վճարած հարկերի ընդհանուր գումարը կազմում է 2,1 մլրդ դրամ։
Արցախբանկը (կենտրոնական մասնաճյուղը), որը մինչև 2021 թվականը ներառյալ ավանդաբար ընդգրկված էր Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում, նշված չէ 2022 և 2023 թվականների հաշվետվություններում։ Ինչպես ավելի վաղ «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին ի պատասխան ասել էր Հայաստանի բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը, դա պայմանավորված է վճարված հարկերի ծավալով, որոնց անկումը կապված է գործունեության տեսակի հետ։ Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի վերջին Արցախբանկը (կենտրոնական մասնաճյուղ) վճարել է շուրջ 232,7 մլն դրամ՝ զբաղեցնելով 888-րդ տեղը։
Պաշտոնական տվյալներով՝ Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուները 2023 թվականի հունվար-դեկտեմբերին հանրապետության պետական ​​բյուջե են վճարել ավելի քան 1 տրլն հարկ։ 710 մլրդ 577 մլն դրամ։ Ցուցակի առաջատարը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն է (վճարված հարկերը՝ 70,9 մլրդ դրամ), երկրորդ տեղում է Grand Tobacco–ն (55,3 մլրդ դրամ), եռյակը եզրափակում է «Գազպրոմ Արմենիան» (48,6 մլրդ դրամ)։ ($1 – 404,21 դրամ)–0–