Հայաստանի բանկերի կապիտալի եկամտաբերությունը 2023թ․–ին նվազել է մինչև 13,5%, բայց շարունակում է գերազանցել պատմական ցուցանիշները․ ԿԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 հունվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի բանկային համակարգի կապիտալի եկամտաբերությունը (ROE) 2022 թվականին կազմել է 21,7%, իսկ 2023 թվականին նույն ցուցանիշը կազմել է 13,5%, նշել է Հանրապետության կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«2019, 2020 և 2021 թվականներին ROE-ն կազմել է 7-8%, ուստի մենք դեռ բավականին բարձր մակարդակի վրա ենք՝ համեմատած պատմական ROE-ի հետ»,- պարզաբանեց նա նախորդ օրը կայացած մամուլի ասուլիսում։
Գալստյանի խոսքով, բանկերը զգալի ներդրումներ են կատարել տեխնոլոգիաների և անձնակազմի ոլորտում, որպեսզի կարողանան սպասարկել միջազգային այցելուներին։
«Իմ գնահատականներով՝ բանկերը ինչ-որ պահի կվերադառնան հիմնական բանկային բիզնես, այսինքն ոչ տոկոսային եկամուտները կկազմեն նրանց շահույթի ավելի փոքր մասնաբաժինը»,- ասաց նա: Կարգավորողի տվյալներով՝ Հայաստանի բանկային համակարգի չբաշխված կուտակված շահույթը 2023 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ կազմել է 176,712,339 մլն դրամ՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի վերջի 238,234,835 մլն դրամի դիմաց, իսկ ընդհանուր կապիտալը՝ 1,4 տրլն դրամ՝ 2022թ․–ի արդյունքում գրանցված 1,2 տրլն դրամի համեմատ ($1 – 403,96 դր.)։-0-