Արտերկրից Հայաստան իրականացված դրամական փոխանցումները 2023թ․–ին կազմել են մոտ 5,7մլրդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ ՀՀ բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված անդրսահմանային փոխանցումները 2023 թվականի հունվար-դեկտեմբերին կազմել են 5,69 դոլար՝ 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի 5,19 միլիարդ դոլարի դիմաց, ասվում է ՀՀ ԿԲ հաշվետվության մեջ։
Անցած տարվա ընթացքում Հայաստան իրականացված փոխանցումներով առաջին եռյակում են Ռուսաստանը՝ 3,94 մլրդ դոլար՝ 2022 թվականի 3,6 մլրդ դոլարի դիմաց, ԱՄՆ–ն՝ 663,2 մլն դոլար՝ 670,9 մլն դոլարի դիմաց, Շվեյցարիան՝ 140,8 մլրդ դոլար՝ 95,7 մլն դոլարի դիմաց։
Միևնույն ժամանակ, ֆիզիկական անձանց կողմից ՀՀ բանկային համակարգի միջոցով Հայաստանից արտերկիր իրականացված փոխանցումների ծավալը 2023 թվականի հունվար-դեկտեմբերին կազմել է 4,04 մլրդ դոլար։ 2022 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է 2,61 մլրդ դոլար։
Հայաստանից արտերկիր փոխանցումների գծով 2023 թվականին առաջատարներն են Ռուսաստանը՝ 641,4 մլն դոլար՝ 2022 թվականի 453 մլն դոլարի դիմաց, ԱՄԷ-ն՝ 571 մլն դոլար՝ 275,3 մլն դոլարի դիմաց, և ԱՄՆ-ն՝ 465 մլն դոլար՝ 327,8 մլն դոլարի դիմաց։
Այսպիսով, 2023 թվականին անդրսահմանային փոխանցումների զուտ ներհոսքը կազմել է 1,65 միլիարդ դոլար՝ 2022 թվականին գրանցված 2,58 միլիարդ դոլարի դիմաց։-0-