ՀԲ․ Հայաստանի ֆինանսական համակարգը 2023թ․ դեկտեմբերին պահպանել է կայունությունը` եկամտաբերության ցուցանիշների աննշան շեղմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Ֆինանսական համակարգը դեկտեմբերին պահպանել է կայունությունը` եկամտաբերության ցուցանիշների աննշան շեղմամբ։ Այս մասին նշվում է «Armenia Monthly Economic Update – February 2024» ՀԲ–ի զեկույցում։
«Վարկերն ու ավանդներն աճել են, համապատասխանաբար, 1.9 և 1 տոկոսով, և երկուսն էլ հիմնականում պայմանավորված է եղել դրամով արտահայտված ֆինանսական միջոցներով»,– նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
Ըստ զեկույցի, կապիտալի համարժեքության գործակիցը չնչին նվազել է` դեկտեմբերին հասնելով 19.9 տոկոսի, նոյեմբերի 20.1 տոկոսից, մինչդեռ չաշխատող վարկերի գործակիցը ընդհանուր վարկերի համեմատ դեկտեմբերին հասել է 2.4 տոկոսի` նախորդ ամսվա 2.8 տոկոսի փոխարեն
«Շահութաբերությունը ըստ ակտիվների, որը բանկային համակարգի շահութաբերության ցուցիչ է, նվազել է` նախորդ ամսվա 3.3 տոկոսից հասնելով 2.7 տոկոսի», – նշում են ՀԲ–ի վերլուծաբանները։
Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, Հայաստանի բանկերի վարկերի ծավալը 2023թ․–ի դեկտեմբերի վերջին գերազանցել է 5,3տրլն դրամը, իսկ ավանդների ծավալը կազմել է 5,7տրլն դրամ։–0–