Հայաստանի բանկային համակարգի շահույթը պետք է ուղղվի ներդրումներին․ ՀԲՄ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Բանկային համակարգի կուտակված շահույթն ու միջոցները պետք է ուղղվեն ներդրումներին։ Այս մասին ասաց Հայաստանի բանկերի միության (ՀԲՄ) նախագահ Դանիել Ազատյանը՝ պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին 2025 թվականի կանխատեսումների և կապիտալի շուկայի ակտիվացմանը նպաստելու բանկերի պատրաստակամության մասին։
«2025 թվականի ակնկալիքները շատ լավատեսական են։ Ներդրումների մի մասը պետք է ուղղվի տեխնոլոգիաներին, կիբերանվտանգության բարձրացմանը, թվային ծառայությունների որակին և աշխատակիցների որակավորմանը: Սա լուրջ ներդրումներ է պահանջում և շատ կարևոր է։ Եթե ​​այս ամենն անենք մարդկային ռեսուրսների և ռիսկերի կառավարման ոլորտում թվայնացման համատեքստում, արդյունքը շոշափելի կլինի բոլորի համար»,- ասաց Ազատյանը։
Նրա խոսքով, Հայաստանում վերջին տարիներին աճել է ներդրումային ոլորտը, զարգացել է ներդրումային մշակույթը, այսինքն՝ մարդիկ սովորել են ներդրումներ կատարել արժեթղթերում, բաժնետոմսերում և պարտատոմսերում։ Ազդեցություն ունեցան նաև աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները և «ռելոկանտների» այցը Հայաստան, ովքեր իրենց հետ բերեցին այս մշակույթը։
«Բանկային համակարգն ակտիվորեն ներգրավվելու է ներդրումային ոլորտում։ Ինչ վերաբերում է կապիտալի շուկայի զարգացման համատեքստում նոր ծրագրերին, ապա այսօր մրցակցությունը շատ ուժեղ է։ Չեմ կարող ասել, թե ինչ նոր ծրագրեր կլինեն 2025 թվականին, բայց պարզ է, որ բանկերը պետք է ակտիվորեն ներգրավվեն այս ոլորտում»,- ասաց Ազատյանը։
Հայաստանի բանկային համակարգը 2024 թվականին ապահովել է 363 մլրդ դրամի շահույթ, ինչը 2023 թվականի համեմատ աճել է մոտավորապես 137 մլրդ դրամով կամ 61%-ով։