ՀՀ կառավարությունը կրիպտոարժույթի ոլորտի կարգավորման առաջին փորձն է անում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ ՀՀ կառավարությունը հինգշաբթի նիստում հավանություն է տվել «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքին, որն ուղղված է կրիպտոարժույթի շրջանառության, փոխանակման և ծառայությունների մատուցման ոլորտում կանոնակարգման ներդրմանը։
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի խոսքով, նախագծի ընդունման արդյունքում կստեղծվի կանխատեսելի միջավայր՝ ոլորտում գործող ձեռնարկատերերի համար հստակ սահմանված իրավունքներով և պարտականություններով՝ օգտագործողների համար անվտանգության բավարար մեխանիզմներով և թափանցիկության ապահովման մեխանիզմներով։
Ինչպես նշեց նախարարը, կարգավորող նորմերի ընդունումը Հայաստանը գրավիչ կդարձնի այս ոլորտում միջազգային դերակատարների համար և օգտատերերին հնարավորություն կտա օգտվել մասնագիտական ​​ծառայություններից, իսկ անհրաժեշտության դեպքում նրանք կկարողանան կապ հաստատել ֆինանսական հաշտարարի հետ՝ պաշտպանելու իրենց իրավունքները։
Կանոնակարգերի շրջանակում ՀՀ Կենտրոնական բանկը հասանելիություն կստանա այս ոլորտում կազմակերպությունների գործունեության մասին տեղեկատվությանը, կկարողանա արձագանքել փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման ռիսկերին, ինչպես նաև այդ հարցերի շուրջ հնարավորություն կունենա համագործակցել միջազգային գործընկերների և կազմակերպությունների հետ։
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը նշեց, որ օրինագիծը մշակելիս դրա հեղինակները մեծ մասամբ առաջնորդվել են ԵՄ երկրների կողմից ընդունված MiCA նորմերով։ Միաժամանակ նա նշեց, որ Հայաստանին հետաքրքրում է ոչ թե նախագծերի տեխնոլոգիական բաղադրիչը, այլ ֆինանսականը։
«Երբ թողարկողը պաշտոնական հայտարարություն է անում կրիպտոարժույթի տեղադրման մասին, նրանից կպահանջվի տրամադրել White Paper (փաստաթուղթ, որը պարունակում է հիմնական տեղեկատվություն թիրախային լսարանի համար պրոդուկտի կամ նախագծի մասին): Սա շատ ավելի պարզ է, քան բաժնետոմսերի թողարկում պատրաստող ընկերությունների կողմից փաստաթղթեր տրամադրելը: Մենք հիմա փորձում ենք լինել ավելի պարզ կարգավորման ոլորտում»,- ասաց նա։
Բացի այդ, Գալստյանը նշեց, որ ծառայություններ մատուցել ցանկացողների համար կներդրվի նույնականացման պարտադիր պահանջ, որպեսզի Կենտրոնական բանկը տեսնի, թե ով է կառավարիչը, սեփականատերը, որքան է կանոնադրական կապիտալի չափը։
Գալստյանը նշեց, որ որոշակի քայլեր են ձեռնարկվելու նաև այս ոլորտում կանխիկ շրջանառության դեմ պայքարելու ուղղությամբ, որոնք ուժի մեջ կմտնեն 2026 թվականի հունվարի 1-ից։
Միևնույն ժամանակ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ կառավարությունը բավարար գիտելիքներ չունի, թե ինչպես է այս ոլորտը գործում, ուստի կարգավորումը կարող է կատարյալ չլինել, բայց «նույնիսկ նման կարգավորումն ավելի լավ է, քան կարգավորում չունենալը»։