Ֆինանսների նախարարությունը պարզաբանում է, թե ԱՐՔԱ քարտով կատարված որ գործարքների դեպքում հետվճար չի ձևավորվում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 հունվարի․/ԱՌԿԱ/․ Ֆինանսների նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ պարզաբանելով, թե ԱՐՔԱ քարտով կատարված որ գործարքների դեպքում 2% հետվճար չի ձևավորվում։
Այսպես, ԱՐՔԱ քարտով անկանխիկ վճարում կատարելիս քաղաքացիները 2% հետվճար չեն ստանա, եթե այդ վճարումը կատարվել է տեղեկատվության, կապի և կոմունալ ծառայությունների համար, ՀՀ պետական և համայնքների բյուջեների օգտին, բարձր ռիսկային վաճառակետերում (օրինակ խաղատներ),  ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից առաջարկվող ծառայությունների դիմաց, ԱՐՔԱ նվեր և մեկանգամյա օգտագործման համար նախատեսված քարտերով, կամ եթե գործարքը վերաբերում է ստացված հետվերադարձին, փոխհատուցմանը և հետգանձումներին:
Նշենք, որ hունվարի 1-ից ԱՐՔԱ վճարային համակարգի միջոցով անկանխիկ եղանակով վճարում կատարելու դեպքում քաղաքացիները ստանում են հետվճար՝ 2%-ի չափով։ Միջոցառման շահառուներին հետվճարը փոխանցվում է ինքնաշխատ եղանակով մինչև հաջորդ ամսվա 25-ը։ Հետվճարը տրամադրվում է 1,000 ՀՀ դրամը գերազանցող գործարքների դիմաց։ Յուրաքանչյուր մեկ գործարքի համար հետվճարը չի կարող գերազանցել 6,000 ՀՀ դրամը, յուրաքանչյուր հաշվետու ամսվա համար հետվճարը չի կարող գերազանցել 60,000 ՀՀ դրամը: