Areximbank – Gazprombank Group among Orran benevolent organization’s sponsors
YEREVAN, June 2. /ARKA/. Representatives of Areximbank – Gazprombank Group visited Orran (Craddle) nongovernmental organization on June 1, the International Child Protection Day, the bank’s press office told ARKA News Agency on Thursday.
The bank has allocated funds for one-month feeding of 100 children. Besides, the bank’s personnel collected clothes and toys for children from low-income families.
“Our bank attaches importance to large social programs which are being implemented in Armenia under the motto: For all the Country and for the Interest of Everyone,” Deputy Director General of Areximbank – Gazprombank Group Ruben Khachatryan said adding that these programs are being adapted to different groups of the country’s population.
He wished all children every happiness and peace and said the bank would remain steadfast in its determination to take care of children.
Armenuhi Hovhannisyan, founder of Orran benevolent organization, said that the organization is taking care of 96 children in age from seven to 18 from low-income and problem families.
The organization feeds them, provide them with clothes and school utensils and help them do their homework. Specialists teach trades here. The most talented children are enrolled in higher education establishments, and the organization commits to pay their tuition fees.
The Orran carries out its activities thanks to sponsors’ donations.
“We cooperates with Areximbank – Gazprombank Group for the first time and hopes this cooperation will set a good example for other Armenian businesses,” Hovhannisyan said.
Areximbank-Gazprombank Group (former Areximbank, renamed on June 12, 2009) was established in August 1998 for supporting entrepreneurship and serving financial flows between Russia and Armenia. The whole package of the bank’s shares belongs to Russian Gazprombank OJSC. -0-