“Express” student loans borrowers get new offers from Anelik bank
YEREVAN, February 13. /ARKA/. Armenia-based Anelik Bank announced Wednesday on new advantages for Express student loans borrowers.
One can get Express student loans (introduced in 2012) within 24 hours by submitting very few documents.
Anelik Bank said since 12 February Express loans borrowers can use ANELIK BANK BOOM ENERGY VISA Classic with a 50% service fee discount during the first year.
The borrowers can also enjoy “No minimum balance” offer which doesn’t charge the minimum balance for the card application. Thus, the Express borrowers can obtain these cards for 2500 drams.
The offer will expire on June 30.
“As the borrowers of student loans and ANELIK BANK BOOM ENERGY VISA Classic cardholders are mainly young people, we believe such mixture of the products will be maximally efficient,” Lending Department Deputy Chief Ashkhen Nazinyan said.
She reiterated the number of clubs which have special discounts for ANELIK BANK BOOM ENERGY VISA Classic cardholders rose from 10 to 15. This card gives its owners the opportunity of free meals and entry to karaoke, disco clubs and places of entertainment in Yerevan. In some karaoke clubs the cardholders may sing two free songs.
“Being an international VISA card, ANELIK BANK BOOM ENERGY VISA Classic enables its holders to make online purchases which is quite demanded by the youth in Armenia, especially students. Let me also note that based on a borrower’s application, ANELIK BANK BOOM ENERGY VISA Classic can be issued for an individual mentioned in the application,” Nazinyan explained.
Anelik bank was established in 1990. It is owned by Lebanese CreditBank (89.95%), and the Bank’s CEO Samvel Chzmachyan (10.05%). -0-