VTB Bank (Armenia) clients can use ATMs to pay utility bills
YEREVAN, May 8. / ARKA /. VTB Bank (Armenia) said today holders of its payment cards may use its ATMs from now on to pay utility bills online.
The service is available round the clock on all 137 ATMs throughout Armenia, the Russian-owned bank said in a press release. The bank said also it does not charge commission for the service.
To pay the bills the clients do not need to conclude additional agreements with the bank or public utility operators – one should be an active holder of a VTB Bank (Armenia) payment card.
To pay the bills a client should choose “Utilities ” section on the ATM’s screen and follow the instructions.
VTB Bank (Armenia) is fully owned by Russia’s second largest VTB Bank. It runs 67 branches in Armenia, more than any other local bank.
In the first quarter of this year the bank’s assets grew by 2.6 percent from the fourth quarter of 2013 to 307.6 billion drams. Its liabilities grew by 0.12 percent to 262. 5 billion drams, credit investments went up by 6 percent to 229.9 billion drams and its net profit was 537 million drams, while its total capital stood at 45.1 billion drams, up 20.3 %. -0 –