Arka News Agency releases bulletin ‘Insurance Companies of Armenia’ for 4th quarter of 2016
YEREVAN, February 21. /ARKA/. ARKA news agency has released a fresh issue of its regular bulletin “The Insurance Companies of Armenia” for the fourth quarter of 2016.
The bulletin comprises nine sections: 1. General Characteristics of Insurance Companies, 2. Assets, 3. Liabilities, 4. Capital, 5. Authorized Capital, 6. Financial Results, 7. Financial Flows, 8. Profitability Indexes 9. Capitalization Indexes.
The bulletin contains information on performance of Armenian insurance companies and analyzes their activities.
Founded on May 1, 1996, ARKA news agency provides financial, economic and political information. In 1999, the agency started issuing quarterly bulletin “Basic Indicators of Armenian Banks” later renamed “Banks of Armenia”.
In March 2005 it started releasing “Credit Organizations of Armenia” quarterly bulletin, and in July 2008 “Indicators of Insurance Company’s Activities” later renamed “Insurance Companies of Armenia”. -0–