Arka releases ‘Insurance Companies of Armenia’ bulletin for first quarter of 2018
YEREVAN, May 23, /ARKA/. ARKA news agency has released a fresh issue of its regular bulletin “The Insurance Companies of Armenia” for the first quarter of 2018.
The bulletin comprises nine sections: 1. General Characteristics of Insurance Companies, 2. Assets, 3. Liabilities, 4. Capital, 5. Authorized Capital, 6. Financial Results of Insurance Companies’ Activities, 7. Financial Flows, 8. Profitability and 9. Capitalization.
The bulletin contains information on performance of Armenian insurance companies and analyzes their activities.
Founded on May 1, 1996, ARKA News Agency provides financial, economic and political information.
In 1999, the agency started issuing quarterly bulletin “Basic Indicators of Armenian Banks” later renamed “Banks of Armenia”.
In March 2005 it started releasing “Credit Organizations of Armenia” quarterly bulletin, and in July 2008 “Indicators of Insurance Company’s Activities” later renamed “Insurance Companies of Armenia”.
To purchase this or other products of ARKA news agency please contact the marketing unit (е-mail: [email protected]). –0-