All discounts by Visa system now available on Converse Bank’s website
YEREVAN, October 30 /ARKA/. Hereinafter, the information on various discounts offered by Visa payment and settlement system will be available on Converse Bank’s official website. The service has been introduced within the framework of cooperation with VISA payment and settlement system.
“Converse Bank is the only bank in Armenia, which uses two online platforms – the Bank’s website and Facebook page to post the complete, updated information regarding discount campaigns launched for Visa cardholders in different countries of the world, including local discount offers”, the Bank said in a press release.
The information posted on the website and Facebook is synchronized with the information released by Visa payment and settlement system, due to which Converse Bank customers can get aware of new offers immediately. There is also a search function based on entering the preferred criteria (region, card type, service type, etc.).
“Converse Bank regularly implements various loyalty programs, offering its customers discounts, bonus points for non-cash purchases, cashback campaigns, etc. This offer is another initiative to encourage customers performing non-cash transactions both in Armenia and abroad,” the Bank said.
Converse Bank CJSC was registered on December 20, 1993. The bank’s shareholders now are the Advanced Global Investments LLC (Argentina) with a share of 80.94%, the Armenian Apostolic Church ( 5%) and the HayPost Trust Management B.V. Company (14.06%). -0-