Bank of China ready to deepen cooperation with Armenia
YEREVAN, November 8. /ARKA/. Armenia’s Deputy Prime Minister Tigran Avinyan, who is in China on a working visit, met Thursday with the President of the Bank of China Liu Liang on November 6 in Beijing, Avinyan’s press service reported.
It recalled that by size of assets the Bank of China is the fourth largest bank in the world. During the meeting, Avinyan presented prospects for the economic development of Armenia, including the potential of such areas as infrastructures, education, small and medium-sized businesses and high technologies to absorb new investments.
Emphasizing the attractiveness of Armenia’s geographical location and the environment favorable for business development, Liang expressed readiness to deepen cooperation with Armenia, including through the “One Belt, One Way” initiative. Avinyan invited the president of the bank to visit Armenia to discuss possible joint initiatives.
At the end of the meeting, Armenian Deputy Minister of Economy Varos Simonyan and the Director of the Qatari branch of Bank of China signed a Memorandum of Understanding.
In this document, the parties express their desire to create mechanisms for mutual investments and trade services for SMEs of Armenia and China, and to jointly explore new models of relations and services to facilitate SME cooperation. -0—-