Yerevan to host EBRD annual session in 2021
YEREVAN, February 4. /ARKA/. The European Bank for Reconstruction and Development will hold its 2021 annual session in Yerevan, the press office of Armenian Vice-premier Tigran Avinyan reported on Tuesday on his Facebook page. “We have received the EBRD governors’ decision, and I am happy to inform you that Yerevan has been chosen as place that will host the EBRD 2021 assembly,” Avinyan posted on his Facebook page.
Stressing the importance of the event, Avinyan said that the eyes on all the 69 EBRD member countries, as well as other guests, will be on Armenia in spring 2021. “This is an important achievement and a well-deserved assessment of political and economic progress in Armenia,” he wrote.
The European Bank for Reconstruction and Development is a flagship institutional investor in Armenia, which has invested €1.4 billon since 1992 in implementation of 180 programs. The year 2019 was the most successful for amounts of investments – €120 million has been invested in 15 projects.
The bank invests money in finance, corporate area, infrastructures and energy. Injections in the private sector dominate the EBRD investments with 90%. -0—