Armenian deputy prime minister elected deputy chairman of EBRD Board of Governors
YEREVAN, October 8. /ARKA/. Armenia’s Deputy Prime Minister Tigran Avinyan was elected Deputy Chairman of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
The Armenian government press service said the plenary meeting of the EBRD Board of Governors held yesterday in a remote format, adopted decisions on strategic and capital principles of the bank for 2021-2025, and approved also its report.
For the first time since Armenia’s membership in the EBRD, a representative of Armenia was elected as Deputy Chairman of the Board of Governors. The 2021 annual meeting of the EBRD is scheduled in Yerevan.
Armenia’s  approaches on the strategic and capital principles of the structure for 2021-2025 were presented by Avak Avanesyan, Deputy Minister of Economy and EBRD Deputy Governor from Armenia.
In his speech, Avanesyan also spoke about the scale of strategic capital and cooperation with the EBRD. and presented the details of Azerbaijan’s attack on Artsakh with the support of Turkey and the terrorists, highlighting the attacks on civilian settlements. He said Azerbaijan’s actions have caused long-term and serious damage to the economic stability of the region and may lead to a humanitarian crisis. -0-