Armenia has never had problems with debt servicing, central bank deputy chairman says
YEREVAN, February 5. /ARKA/. Armenia has never had problems with servicing its public debt, Deputy Chairman of the Central Bank Nerses Yeritsyan said in an interview with the Public Television of Armenia.
He said otherwise investors would not have invested a penny in Armenia. He also noted that the absence of problems with debt servicing  is an additional factor that inspires investors’ confidence in Armenia.
According to the Ministry of Finance, Armenia’s public debt by the end of 2021 will amount to $8.9 billion (66.3% of  GDP).
At  the end of 2020, the national debt stood at  $7 billion 968 million. Armenia’s debt has surged by  $750 million after it issued and placed Eurobonds to that tune.
The USD-denominated Eurobonds were placed with a maturity of 10 years and a coupon yield of 3.6%. The placement yield was 3.875%, and the demand exceeded $3 billion. -0-