City of Roses founded in Aparan
YEREVAN, April 15. /ARKA/. In Aparan, which is rich in sunny days, a city of roses opens on the slope of a mountain. The  2.5-hectare greenhouse grows only fragrant, colorful and unique species of Dutch roses, Acba bank said in a press release.
Fully automated, the 4th generation greenhouse was established in 2019 in Saralanj by the Rose Field company that had gone through a string of difficulties at first, but there was a unifying idea – to create an Armenian flower paradise.
The greenhouse features 18 types of Dutch roses, which in addition to the local market will be exported to the Eurasian Economic Union member countries.
The greenhouse provides now jobs to 35 families, and by the end of the year the company will create 85 more jobs and expand to other regions of Armenia.
The partners of Rose Field company are the Acba bank and ACBA Leasing, a member of the Acba financial group, which supported the implementation of the greenhouse idea even in the most difficult year.
“We started the construction of the greenhouse with a pandemic, then there was the 44-day war (in Nagorno-Karabakh conflict zone), but during the whole period our supply and financing did not stop. Acba bank believed in us from the very beginning, stood by us and throughout our work our relations were not only a partnership, but much warmer and friendlier,” says Hayk Vardanyan, director of Rose Field company. Details in the video.