JBIC governor ready to visit Armenia
YEREVAN, July 27. /ARKA/. Armenian President Armen Sarkissian, who is in Japan on a working visit, met with the Governor of the Japan Bank for International Cooperation (JBIC) Tadashi Maeda, the presidential press service reported.
It said the two men discussed a set of issues of cooperation between Japan and Armenia. They, in particular, touched upon attracting investments, cooperation in the fields of banking, high technologies, and real estate.  Maeda was said to express his readiness to visit Armenia to get acquainted with the possibilities of cooperation.
The government-owned Japanese Bank for International Cooperation is present in about two dozen countries around the world. One of its  main goals is to help develop economic cooperation between Japan and its international partners by stimulating foreign investment and international trade. The bank’s activities include, in particular,  infrastructure, environmental protection, energy and natural resources, as well as manufacturing. -0-