VTB (Armenia) customers can get business credit cards
YEREVAN, February 22. /ARKA/.  Companies and individual entrepreneurs may apply to VTB Bank (Armenia) for Visa and MasterCard business credit cards with a credit limit of up to 10 million drams.
According to a Bank’s press release, the eligible customers are those with at least 12 months of active credit with the bank. The credit line allows multiple use and repayment of borrowed funds during the specified period and within the specified limit.
Entrepreneurs can apply for business credit cards with a credit limit from one to 10 million drams and a repayment period of 3 to 36 months. The credit funds are provided with the annual interest rate of 17% (the actual interest rate is 18.9%).
The business credit card enables its holder to pay for all goods and services necessary for entrepreneurship without issuing payment orders. The business credit card can use the funds to purchase supplies, make payments to partners, pay for entertainment expenses, and for other purposes. Non-cash transactions are available at a convenient time and for any amount within the limit.
“With a business credit card a company can effectively manage its finances without diverting its own funds from turnover. It is the most convenient tool for solving short-term financial issues of a business. The revolving credit limit and interest-free repayment period meet the needs of small businesses. With a business credit card, the client has 24/7 access to borrowed funds and can make payments without withdrawing cash or making transactions at the bank. This approach helps save time and money while fixing current expenses of the business,” said Ara Avagyan, VTB Bank (Armenia) Director for Corporate Business Development.
All the information on credit business cards is available on the official website of Bank VTB (Armenia) or at its branches. One can also visit the website to apply electronically for the business credit card.