Armenian, Abu Dhabi stock exchanges sign MoU to strengthen strategic partnership
YEREVAN, August 13. /ARKA/. On Tuesday, a Memorandum of Understanding (MoU) was signed between the CEO of the Armenian Securities Exchange (AMX), Hayk Yeganyan, and the CEO of the Abu Dhabi Securities Exchange Group, Abdul Salam Al Nuami. This agreement aims to establish mutually beneficial cooperation between the two exchanges and strengthen their strategic partnership, as reported by AMX’s press service.
The Armenian Stock Exchange emphasizes the importance of sharing expertise and implementing partnership programs that will contribute to the development of Armenia’s capital market and create opportunities for opening markets bilaterally for potential foreign investors.
Through this partnership, the Armenian Stock Exchange aspires to become a crucial bridge connecting Middle Eastern and European markets, facilitating the implementation of mutually beneficial financial programs.
AMX is the only operational market regulator in Armenia. In June 2022, the Warsaw Stock Exchange (WFB) acquired a 65.03% stake in AMX for 873 million AMD (approximately $2.2 million), with 25.02% held by the Central Bank of Armenia.
ADX is one of the three trading platforms in the UAE, leading in the number of issuers and market capitalization but second in trading volume after the Dubai Financial Market (DFM).