YEREVAN, March 28. /ARКА/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan visited the Astana International Financial Center (AIFC) as part of his official visit to Kazakhstan, the press service of the Foreign Ministry reported.
Mirzoyan got acquainted with the activities of the center, the conditions created to attract international companies, and the investment environment. The dispute resolution mechanisms available to international companies and the legal system underlying it were also touched upon.
The Foreign Minister was also presented with the activities of the AIFC Expat center, which is part of the AIFC, which, on the principle of a “single window” using innovative solutions, provides the necessary services to foreigners arriving in Kazakhstan. -0-
Metal market: U.S. labor statistics shake up metal markets
Gold prices were mainly rising last week, however, no stable dynamics was again reported. Physical purchases continued supporting the asset. In addition, mixed macroeconomic statistics of the largest economy and weaker positions of the USD made gold more attractive
Armenian Central Bank placed state (treasury) coupon bonds of 1.5 billion drams
On Monday Armenian Central Bank placed 52-week AMGN6014A151 short-term state treasury coupon bonds in the amount of 1.5 billion drams.
Inflation of 2.5% registered in Armenia in February
In February of this year, the 12-month inflation in Armenia's consumer market was 2.5%, according to a report by the National Statistical Committee (NSC) of Armenia.