Ճգնաժամը գլխիվայր շուռ տվեց Հայաստանի կայուն զարգացումը. ՀԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում ճգնաժամը ամենաքիչը ժամանակավորապես գլխիվայր շուռ տվեց վերջին տասը տարվա ընթացքում ձեռք բերված կայուն զարգացումն ու աղքատության հաղթահարման գործընթացները, հայտարարեց Համաշխարհային բանկի սոցիալական ապահովության ոլորտի ավագ տնտեսագետ Լիրի Էրսադոն:
«Մտահոգություն պետք է առաջացնի ոչ միայն աղքատության աճը, այլև Հայաստանի բնակչության մեկ քառորդի համար աղքատության ազդեցության դադարեցման բաց թողնված հնարավորությունը», – ասաց նա երեքշաբթի ՀԲ-ի «Հայաստան. Աղքատությունը և համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի սոցիալական հետևանքները» նախնական ուսումնասիրության շնորհանդեսի ընթացքում:
Հետազոտության համաձայն՝ Հայաստանում աղքատության մակարդակն այս տարվա երկրորդ եռամսյակում աճել է 2,8 տոկոսային կետով՝ անցյալ տարվա միևնույն ժամանակահատվածի համեմատ և հասել 28,4%-ի՝ անցյալ տարվա միևնույն ժամանակահատվածի 25,6% դիմաց: Միաժամանակ ծայրահեղ աղքատության մակարդակը գրեթե կրկնապատկվել է՝ 2008թ. երկրորդ եռամսյակի 3,6 %-ից ավելանալով մինչև 6,9 %՝ 2009թ. երկրորդ եռամսյակում:
Էրսադոն նշեց, որ ցանկալի կլիներ ապահովել և էլ ավելի ամրապնդել արդեն իրագործվող միջոցառումները, որոնք ուղղված են աղքատության և ծայրահեղ աղքատության եզրին հայտնված մարդկանց մեծ թվի կարիքների արձագանքմանը:
Միաժամանակ նա ընդգծեց, որ կան հիմնարար պատճառներ սոցիալական ապահովման և աղքատ բնակչությանն աջակցելու ոլորտում հասցեական ծրագրերի ֆինանսավորման ավելացման, այլ ոչ թե կրճատման համար:
«Աղքատների գոյության համար աղբյուրների ստեղծման այլ ծրագրերը, ինչպիսիք են զբաղվածության խթանմանն ուղղված պետական ներդրումները, որոնք կարճաժամկետ կամ միջնաժամկետ ասպեկտում բարձրացնում են արդյունավետությունն ու կապիտալ են ապահովում, ունեն կենսական կարևոր նշանակություն», – ընդգծեց նա:
Հայաստանի 2009 թ. պետբյուջեում պետական նպաստների վճարման համար նախատեսված է 39,2 միլիարդ դրամ, ինչը 21 տոկոսով գերազանցում է 2008 թ.-ի ցուցանիշը:-0-