Հայաստանում ճգնաժամի երկրորդ ալիք չի սպասվում. կարծիք
ԵՐԵՎԱՆ, 25 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում ճգնաժամի երկրորդ ալիք չի սպասվում, իսկ տնտեսությունն ու ողջ երկիրը 2010թ.-ին դուրս կգան ճգնաժամից և կայուն կզարգանան, կարծում է «ՊրոԿրետիդ Բանկ» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Բերտոլդ Հերցֆելդը:
«Ընդհանուր առմամբ մենք լավատեսորեն ենք տրամադրված և կարծում ենք, որ եթե Հայաստանում այս տարի փոքր աճ ապահովվի, իսկ մենք դա միանգամից զգանք մեր հաճախորդների միջոցով, ապա իրավիճակը, նախորդ տարվա համեմատ, կբարելավվի», – ասաց նա «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Հերցֆելդը նշեց, որ ընթացիկ տարին համախմբման տարի կլինի, ինչից հետո կարող է զգալի աճ գրանցվել:
«Այս ամենի վրա տարբեր գործոններ են ազդում, այդ թվում նաև՝ օտարերկրյա ներդրումների վերադարձը, արտասահմանից իրականացվող մասնավոր փոխանցումները, ինչպես նաև այն, թե որքանով տնտեսությունը կկարողանա զարգանալ ներսից և գտնել ճգնաժամից դուրս գալու համար անհրաժեշտ նոր ուժեր», – ասաց նա:
Պետբյուջեի համաձայն, Հայաստանում ՀՆԱ-ի ծավալը 2010թ.-ին ծրագրված է 1,2 տոկոսի մակարդակում: ՎԶԵԲ-ն ու ԱՄՀ-ն կանխատեսում են հայկական տնտեսության աճ՝ 2 տոկոսի սահմաններում:-0-