ՎԶԵԲ-ի նախագահը մեկօրյա այցով ժամանել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հարավային Կովկաս եռօրյա այցի շրջանակներում մարտի 18-ին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Թոմաս Միրոուն (Thomas Mirow) ժամանել է Հայաստան:
Ինչպես հինգշաբթի «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրեցին բանկի մամուլի ծառայությունից, սա 2008թ.-ի հուլիսին ՎԶԵԲ-ի նախագահի պաշտոնին Միրոուի նշանակումից հետո նրա առաջին պաշտոնական այցն է Հայաստան:
Միրոուն կհանդիպի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար, ՎԶԵԲ-ի հետ հարցերով պատասխանատու Ներսես Երիցյանի, ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանի և ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանի հետ:
ՎԶԵԲ-ի նախագահը կհանդիպի նաև տեղական գործընկեր բանկերի ղեկավարների և դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների հետ:
«Այցի շրջանակներում Միրոուն կկարևորի ՎԶԵԲ-ի պատրաստակամությունը շարունակել Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցությունը, խթանել երկրում բարեփոխումների գործընթացը, ինչպես նաև տարածաշրջանի հետագա աճն ու զարգացումը», – ասվում է տեղեկատվության մեջ:
Հայաստանում համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման նպատակով ՎԶԵԲ-ը ընդլայնել է իր աջակցությունը: 2009 թ.-ին բանկը երկրին տրամադրել է 85,2 միլիոն եվրո, դա ռեկորդային ցուցանիշ է: Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի պորտֆելի հիմնական մասն ուղղված է մասնավոր հատված:
ՎԶԵԲ-ը խոշորագույն ներդրողներից է, որն ավելի քան 77 ծրագրերի շրջանակներում Հայաստանի տնտեսության տարբեր հատվածներ է ներդրել ավելի քան 393 միլիոն եվրո:-0-