Հայաստանում կանխիկ դրամի ծավալը 2010թ. առաջին եռամսյակում կրճատվել է 45 մլրդ-ով. ԿԲ նախկին նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում կանխիկ դրամի ծավալը 2010թ. առաջին երեք ամիսների ընթացում կրճատվել է 45 միլիարդով, երեքշաբթի լրագրողներին ասաց Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը:
«2008թ. վերջին կանխիկ դրամի ծավալը կազմում էր 344 մլրդ. 2009թ. դեկտեմբերին՝ 325 մլրդ., իսկ 2010թ. մարտին կանխիկ դրամի ծավալը կազմել է 274 մլրդ.»,- ասաց Ասատրյանը՝ նշելով, որ դրամային բազան երկրում շարունակում է նվազել 2008թ. դեկտեմբերից:
Ըստ նրա՝ Հայաստանի տնտեսությունում նկատվում է լայնածավալ դոլարացման գործընթաց։ Ասատրյանը ներկայացրեց պաշտոնական տվյալներ, որոնց համաձայն՝ 2009 թվականին ռեզիդենտների արտարժութային վարկային ավանդները 38-ից աճել են մինչև 51 տոկոսի, իսկ նույն ժամանակահատվածում դրամային ավանդների ծավալը 25-ից աճել է մինչև 46 տոկոս։
Նա նշեց, որ ազգային արժույթի պահանջարկի կրճատման պատճառներից մեկը իշխանությունների իրականացրած քաղաքականությունն է, մասնավորապես, Կենտրոնական բանկի պարբերաբար իրականացվող արտարժութային ինտերվենցիաները։ -0-