ՎՏԲ-Հայաստան բանկը միացել է «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» նախագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. ՎՏԲ-Հայաստան բանկը միացել է «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային նախագծին, երկուշաբթի «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հաղորդեցին Բանկի մամուլի ծառայությունից։
«Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային ծրագրի շրջանակներում ՎՏԲ-Հայաստան բանկը տրամադրում է հիփոթեքային վարկեր երիտասարդ ընտանիքներին` բնակարան ձեռք բերելու նպատակով»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Նախագծի համաձայն, հիփոթեքային վարկ ստանալու համար կարող են դիմել այն ընտանիքները, որոնք բավարարում են հետևյալ չափանիշները` ամուսիններից առնվազն մեկը ՀՀ 18-30 տարեկան քաղաքացի է, ամուսինների տարիքային գումարը չի գերազանցում 60 տարին, միաժամանակ ընտանիքի անդամներից ոչ մեկի տարիքը չի գերազանցում 35 տարին, երեխա ունեցող միայնակ ծնողը, որի տարիքը չի գերազանցում 30 տարին:
Հիփոթեքային վարկերը տրամադրվում են ՀՀ դրամով տարեկան 9.5-10℅ տոկոսադրույքով, որից 2℅-ը սուբսիդավորում է պետությունը: Այսինքն, վարկառուն հիփոթեքային վարկը ձեռք է բերում 7,5-8℅-ով: Վարկի մարման ժամկետը առաքվելագույնը 20 տարի է, բնակարանի առավելագույնը գինը 16 մլն. ՀՀ դրամ, իսկ կանխավճարը` բնակարանի արժեքի 30℅-ից սկսած:
«Մենք շատ ուրախ ենք միանալ ՀՀ Կառավարության նախաձեռնությանը և աջակցել Հայաստանում բնակվող երիտասարդ ընտանիքներին ձեռք բերել սեփական բնակարան: ՎՏԲ-Հայաստան բանկը միշտ կմասնակցի նմանատիպ ծրագրերին, քանի որ մենք վստահ ենք, որ այսպիսով մենք մեր ավանդը կներդնենք երկրի տնտեսության զարգացման և բնակչության սոցիալական պայմանների բարելավման մեջ»,- ասաց ՎՏԲ բանկի տնօրինության գլխավոր տնօրեն-տնօրինության նախագահ Վալերի Օվսյաննիկովը։
Ըստ նրա, ՎՏԲ-Հայաստան բանկը, որպես երկրում առաջատար բանկերից մեկը, մշտապես Հայաստանի բնակչությանը տրամադրում է հարմարավետ պայմաններով նոր ծառայությունների լայն սպեկտր:
«Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային ծրագրի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ կարող եք ստանալ այցելելով ՎՏԲ-Հայաստան բանկի մոտակա մասնաճյուղ կամ զանգահարելով +(374 8000) 87-87 միասնական տեղեկատվական հեռախոսահամարով: -0-