ՀՀ ԿԲ-ն բարձրացրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տ.կ.-ով՝ մինչև 7.25%
ԵՐԵՎԱՆ, 11 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ Կենտրոնական բանկն այսօրվա նիստի ժամանակ բարձրացրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տ.կ.-ով՝ սահմանելով այն 7.25% , երեքշաբթի «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հաղորդեցին Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունից։
Հաղորդագրության համաձայն՝ 2010 թ. ապրիլին նախորդ ամսվա նկատմամբ արձանագրվել է 1.3% գնաճ, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճի ցուցանիշը նվազել է նախորդ ամսվա նույն ցուցանիշի նկատմամբ 2.0 տոկոսային կետով` կազմելով 6.8%:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրությունում, ԿԲ Խորհուրդը փաստեց, որ տարեսկզբից դրամավարկային պայմանների աստիճանական խստացման պայմաններում 12-ամսյա գնաճի տեմպերը շարունակաբար նվազում են: Միաժամանակ սպասվում է, որ համաշխարհային տնտեսության դրական զարգացումների, ամբողջական պահանջարկի վերականգնման, ինչպես նաև 2010 թ. ապրիլից հիմնական կոմունալ ծառայությունների սակագների թանկացման պայմաններում գնաճային միջավայրը կանխատեսվող հորիզոնում կպահպանվի, թեև 12-ամսյա գնաճի տեմպերը կշարունակեն նվազել:
Հաղորդագրության համաձայն՝ ԿԲ Խորհուրդը կարծում է, որ մակրոտնտեսական վերոնշյալ հեռանկարների պայմաններում դրամավարկային պայմանների խստացումը պետք է շարունակվի ավելի դանդաղ տեմպերով` նպատակ ունենալով ձևավորել և պահպանել դրական իրական տոկոսադրույքներ կանխատեսվող ողջ ժամանակահատվածի ընթացքում:
Վերջին անգամ ՀՀ Կենտրոնական բանկը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը բարձրացրել էր 0,5 տ.կ.-ով՝ սահմանելով այն 7% 2010թ.-ի ապրիլի 13-ին։ Տոկոսադրույքի ներկայիս բարձրացումը (մայիսի 11) արդեն 5-րդ է։ Մինչ այդ 2010թ.-ի ընթացքում վերաֆինանսավորման տոկոսադրույգը բարձրացվել էր՝ հունվարի 21-ին, փետրվարի 16-ին, մարտի 9-ին և ապրիլի 13-ին՝ ամեն անգամ 0,5 տ.կ.-ով՝ սահմանվելով 7,0%։ -0-