ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում նախաձեռնել է «Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման հիմնադրամ» ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը Հայաստանում նախաձեռնել է «Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման հիմնադրամ» (ArmSEFF) ծրագիրը, որն օժանդակություն կցուցաբերի երկրի մասնավոր ձեռնարկատիրության զարգացմանը, չորեքշաբթի «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հայտնեցին ՎԶԵԲ-ի մամուլի ծառայությունից։
ՎԶԵԲ-ն  ArmSEFF-ի շրջանակներոյմ 20 մլն ԱՄՆ դոլլարի վարկային գիծ  է տրամադրում Հայաստանյան բանկերին`  արդյունաբերական ձեռնարկություններին  փոխանցելու նպատակով։
2007թ.-ի հուլիսին  ՎԶԵԲ-ը հիմնադրեց Էներգաարդյունավետության կովկասյան ծրագիրը (CEEP), որը կովկասյան տարածաշրջանում արդյունաբերական, վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների զարգացման և բնակելի ոլորտներում վերջնական սպառողներին ուղղված  էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգետիկական նախագծերին հատկացվող վարկային հիմնադրամ է:
Նախատեսված է, որ այդ վարկային գիծը կընդլայնվի ևս 5 մլն ԱՄՆ դոլլարով կոմունալ շինությունների ոլորտում էներգաարդյունավետության նախագծերի ֆինանսավորման համար:
ArmSEFF-ի նպատակն է բարելավել էներգաարդյունավետությունը արդյունաբերական ոլորտում և էներգիայի արտադրությունը վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից (օր.` հողմային, հիդրո, արևային, կենսազանգվածային և երկրաջերմային):
ArmSEFF-ը Հայաստանի առևտրային բանկերին հնարավորություն է տալիս բավարարելու էներգաարդյունավետությանն ուղղված փոխառությունների աճող պահանջարկը, և հասանելի դարձնելու այս հատուկ ուղղվածության միջոցները ֆինանսական ռեսուրսների սահմանափակ լինելու պայմաններում:
Արդյունաբերական ընկերությունները, առևտրային ձեռնարկությունները և մասնավոր տնտեսությունները, որոնք կցանկանան ներդրում կատարել էներգաարդյունավետության կամ վերականգնվող էներգետիկական նախագծերում, հնարավորություն կունենան  աջակցության համար դիմելու հաջորդ տարիների ընթացքում:
ArmSEFF-ի շրջանակներում դեռևս ընդգրկված չէ բնակելի ոլորտի ֆինանսավորվումը:
ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգի խոսքերով, ընկերությունները պետք է դիտարկեն էներգախնայողության նախագծերը ոչ միայն դրամային տնտեսման տեսանկյունից, այլ նաև դրանց մրցունակության ներուժի բարձրացման տեսանկյունից միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում։
«Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանում էներգիայի պահանջարկը տատանվել է, մինչդեռ էներգետիկ հատվածում կատարվող ներդրումները շատ կարևոր են ինչպես մատակարարումների, այնպես էլ ռեսուրսների առավելագույնս արդյունավետ օգտագործման համատեքստում»,- ասաց նա։
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի տեղական բանկերին կտրամադրի փոխառություններ, որոնք կփոխանցվեն ArmSEFF–ի նախընտրած համապատասխան պատվիրատուներին:
Վարկային գիծը կհամալրվի տեխնիկական աջակցությամբ, որը կտրամադրվի միջազգային և տեղական փորձագետների կողմից, ովքեր կվերանայեն ներդրումային առաջարկները, կանցկացնեն էներգետիկական աուդիտներ և կաջակցեն ընկերություններին խնայել գումարներ ArmSEFF–ի շնորհիվ: Տեխնիկական աջակցության տրամադրումը ընկերություններին անվճար է. այն  ֆինանսավորում է Ավստրիայի Հանրապետությունը:
Այս տարվա հոկտեմբերին «Անելիք» բանկն առաջինն էր Հայաստանում, որը միացավ ArmSEFF–ին և ստացավ 3 մլն ԱՄՆ դոլլար փոխառություն (մոտ 1 մլրդ հայկական դրամ)` համապատասխան ենթավարկառուներին փոխանցելու նպատակով:-0-